Daily Archives: 10 Ιανουαρίου 2015

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

school3

Στο ΕΕΕΕΚ εφαρ?όζονται ειδικά προσαρ?οσ?ένα και εξατο?ικευ?ένα υποστηρικτικά εκπαιδευτικά προγρά??ατα που υπηρετούν τους ακόλουθους στόχους:

• Την παροχή βασικών ακαδη?αϊκών και κοινωνικών δεξιοτήτων στους ?αθητές.
  • Την παροχή πρακτικής επαγγελ?ατικής εκπαίδευσης ανάλογη των δεξιοτήτων και ικανοτήτων των ?αθητών.
  • Την παροχή προ-επαγγελ?ατικής εκπαίδευσης, ώστε να ?πορούν οι ?αθητές ?ε την κατάλληλη βοήθεια και υποστήριξη να συ??ετάσχουν ενεργά στην οικονο?ική και κοινωνική ζωή.
  • Την κοινωνική ολοκλήρωση και την ο?αλή κοινωνικοποίηση των ατό?ων ?ε ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και αναπηρίες.
  • Την άσκηση σε δεξιότητες αυτοεξυπηρέτησης, προσωπικής φροντίδας και στη διαχείριση ελεύθερου χρόνου.
  • Την κατάκτηση βασικών κοινωνικών συνηθειών, όπως η αρ?ονική συνύπαρξη ?ε τους άλλους και η συνεργασία.
  • Την καλλιέργεια του αισθή?ατος ατο?ικής αξίας, αξιοπρέπειας και υπευθυνότητας.

Γενικές Πληροφορίες για τα Εργαστήρια Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.)

αρχείο-λήψης-2-300x175

Βάση του ν. 4186-2013 (άρθρο 28) στα Εργαστήρια Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.), η φοίτηση διαρκεί 6 χρόνια. Σε αυτά εγγράφονται απόφοιτοι δημοτικών σχολείων γενικής ή ειδικής εκπαίδευσης καλύπτοντας την υποχρεωτικότητα της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.            Τα Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. είναι σχολικές μονάδες διαβαθμισμένες στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και χορηγούν στους αποφοίτους τους πτυχίο επιπέδου 2α με επαγγελματικά δικαιώματα και δικαίωμα εγγραφής στις ΣΕΚ ειδικής αγωγής, κατόπιν εισήγησης του ΚΕΔΔΥ. Στην τελευταία τάξη των Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. θεσμοθετείται πρακτική άσκηση διάρκειας 2 τουλάχιστον τριμήνων, στο πλαίσιο των εργαστηριακών μαθημάτων η οποία προσδιορίζεται με απόφαση του Συλλόγου διδασκόντων.            Το ωρολόγιο πρόγραμμα της ΣΤ΄ τάξης συμπληρώνεται από μαθήματα των προηγούμενων τάξεων, ανάλογα με τις ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών, όπως αυτές προκύπτουν από την εκπαιδευτική αξιολόγηση. Η ΣΤ΄ τάξη λειτουργεί ως τάξη τεχνικής / επαγγελματικής εξειδίκευσης με σκοπό τον εμπλουτισμό των δεξιοτήτων των μαθητών και την εξοικείωσή τους στο εργασιακό περιβάλλον. Σε περίπτωση που δεν είναι δυνατή η πρακτική άσκηση των μαθητών, τότε γίνεται με την υποστήριξη του σχολικού συνεταιρισμού.              Για τους μαθητές που φοιτούν στα Ε.Ε.Ε.Ε.Κ., η φοίτησή τους χαρακτηρίζεται επαρκής ή όχι από το Σύλλογο Διδασκόντων, ο οποίος αποφασίζει κατά περίπτωση και ανεξάρτητα από τον αριθμό απουσιών, συνυπολογίζοντας την επαρκή κατάκτηση των διδακτικών στόχων, τις ιδιαιτερότητες κάθε μαθητή και την εισήγηση της ΕΔΕΑΥ, εφόσον αυτή έχει συσταθεί.             Οι μαθητές των Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. που είναι εγγεγραμμένοι και επρόκειτο να φοιτήσουν κατά το σχολικό έτος 2013?2014 για έκτη, έβδομη ή όγδοη χρονιά, εφόσον έχουν επιτυχώς ολοκληρώσει τουλάχιστον τις 4 πρώτες τάξεις, κατατάσσονται στην Πέμπτη τάξη της νέας σχολικής δομής. Σε περίπτωση που δεν είναι δυνατή η πρακτική άσκηση των μαθητών, τότε αυτή γίνεται με την υποστήριξη του σχολικού συνεταιρισμού σε όλες τις ΣΜΕΑΕ όπου αυτός έχει συσταθεί.

Καλημέρα κόσμε!

Καλωσήλθατε στο WordPress! Βλέπετε το πρώτο σας άρθρο. Αλλάξτε το ή διαγράψτε το και αρχίστε να γράφετε!